Viens punkts izšķir visu - "Ģeogrāfu mafija" florbola čempioni

Eksakto zinātņu dienas 2014

Akcijā “Šķiro! Dari to pareizi!” uzvar Buļļu ielas kojas

No 2013.gada 1. oktobra līdz 2014. gada 31. martam Latvijas Universitātes (LU), Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) dienesta viesnīcās norisinājās akcija “Šķiro! Dari to pareizi!”. Kā aktīvākie atkritumu šķirotāji sevi pierādījuši LU Buļļu ielas 5 dienesta viesnīcas studenti.

Akcijas laikā “Latvijas Zaļais punkts” uzstādīja šķirošanas konteinerus un izplatīja informatīvus materiālus par šķirošanas nozīmīgumu. Studenti šķiroja atkritumus pie dienesta viesnīcām izvietotajos šķirošanas konteineros, sacenšoties ar citu dienestu viesnīcu studentiem par visvairāk sašķirotajiem materiāliem.  

Sešu mēnešu laikā labākos rezultātus uzrādīja un līdz ar to uzvaru ieguva LU Buļļu ielas 5 dienesta viesnīcas studenti, iegūstot 712 EUR lielu naudas balvu.

Buļļu ielas dienestu viesnīcas studenti sašķiroja dalītās vākšanas konteineros 1205 kg plastmasu (PET un HDPE pudeles – 525 kg) un 608 kg stiklu (stikla pudeles un burkas).  

Savukārt 2. vietā palika RSU dienesta viesnīca Mārupes ielā 17a, bet 3. vietā – RTU dienesta viesnīca Lilijas ielā 4. Kopumā visas 16 dienesta viesnīcas sašķiroja 7260 kg (3195 kg PET un 4065 kg stikls), un visi sašķirotie materiāli tika nodoti otrreizējai pārstrādei.  

“Esam gandarīti, ka studentu atsaucība bija tiešām ļoti liela. Jaunieši tādā veidā gan nostiprināja, gan ieviesa savā dzīvē jaunu paradumu – šķirot atkritumus. Šķirošana izraisa pozitīvu atkarību – vienreiz sākot to darīt, pēc tam ir grūti izmest otrreiz pārstrādājamus materiālus – tādus kā stikls un plastmasas pudele – pie sadzīves atkritumiem. Ja ir iespēja šīm lietām piešķirt otru dzīvi, tad tas ir jādara, turklāt akcija pierādīja to, ka tas ir gan viegli, gan interesanti!” skaidro “Latvijas Zaļais punkts” direktors Kaspars Zakulis un atklāj, ka Rīgas lielāko augstskolu dienestu viesnīcas arī turpmāk varēs šķirot atkritumus.

Buļļu ielas 5 koju iemītniece Elīna Skore stāsta: “Mēs savā istabiņā atkritumus sākām šķirot jau no pirmās konkursa dienas. Sākumā gan bija jāpierod, ka plastmasas pudeles vairs nav jāmet kopējā gružu kastē, bet gan jānoliek atsevišķi. Taču šobrīd to darām jau automātiski. Kopējā nekārtība istabā gan nedaudz palielinājusies, jo blakus atkritumu kastei tagad stāv vairākas saplacinātas pudeles un stikla tara. Neskatoties uz to, ceram, ka šķiroto atkritumu konteineri netiks aizvākti pēc konkursa, jo atkal lauzt ieradumu un visus atkritumus mest vienuviet būs gana grūti!”  

Savukārt Baiba Dirnēna, kas kojās dzīvo jau trešo gadu, bilst: “Šķiroju stikla un plastmasa pudeles jau pirms atsevišķo atkritumu konteineru parādīšanās, tāpēc bija prieks, ka atkritumi vairs nebūs tik tālu jānes. Man nebija liels pārsteigums, ka tieši mūsu kopmītnes uzvarēja, jo te galvenokārt dzīvo dabaszinātņu studenti, un mūsu uzdevums ir būt atbildīgiem par vidi, tomēr tas neaizēnoja lielo prieku, ka kopīgiem spēkiem mēs to paveicām un ieguvām galveno balvu. Malači Buļļu ielas 5 iedzīvotāji un turpinām šķirot!”  

Otrā kursa studente Lilija Gorodko uzskata: “Atkritumu šķirošana ir ļoti svarīga. Tā atvieglo ļoti daudzu materiālu pārstrādi. Ja vietā, kur tu dzīvo ir atkritumu konteineri, kur ir iespējams atstāt sašķirotos atkritumus, tad atkritumu šķirošana ir pavisam vienkārša. Šķiet, ka, dzīvojot kopmītnēs, tas ir neiespējami, jo istabas jau tā ir mazas, kur nu vēl turēt tajās trīs vai četras atkritumu tvertnes, bet, ja ļoti grib, tad var visu. Tā arī mēs trīs istabas biedrenes nodalījām atkritumus un tad tos izmetām tam paredzētajos konteineros. Tikai pateicoties šai akcijai “Šķiro! Dari to pareizi!” stikla un plastmasas šķirošana kļuva iespējama arī mūsu dienesta viesnīcā. Kaut arī šī akcija bija sacensības starp dažādu fakultāšu studentiem, mūsu dienesta viesnīcā to nevarēja just. Visi studenti to darīja kā pašsaprotamu lietu, jo mums, ģeogrāfiem, rūp zaļās Latvijas un visas planētas nākotne.”  

Topošais ģeologs no Buļļu koju 2.stāva istabiņas Kārlis Linde min: “Jau zināju, ka Buļļu ielas kojas uzvarēs. Ceru, ka šķirošana ar šo nebeigsies un ka tas ir tikai sākums ilggadīgai kustībai!”  

 

Rakstā izmantota Daces Jansones relīze.

Informāciju sagatavoja Ieva Immure.